Nowa era projektowania, czyli BIM w Q2Studio

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rynku z początkiem 2015 roku rozpoczęliśmy proces wdrażania Bulding Information Modeling. Praca z wykorzystaniem BIM to przede wszystkim oszczędność czasu, środków, a co ważniejsze redukcja do minimum ewentualnych błędów.
-Myślimy przyszłościowo, więc taka inwestycja jest niezbędna. Korzyści płynące z wykorzystania nowych możliwości technologicznych są nieporównywalnie większe niż koszty poniesione w początkowej fazie –mówi Marcin Kucharski, właściciel i główny projektant Q2Studio.

BIM czyli modelowanie informacji o budynku, to rewolucyjne podejście do projektowania, realizacji inwestycji i zarządzania budynkiem. Upraszcza proces projektowy, poprzez możliwość testowania w świecie wirtualnym rozmaitych wariantów i schematów, w celu wybrania optymalnego. Może on być wykorzystywany do podejmowania decyzji projektowych, opracowania spójnej dokumentacji budowlanej oraz analiz zyskowności i szacowania kosztów inwestycji, a docelowo także do zarządzania obiektem. Dzięki pracy na jednym modelu, firmy zaangażowane w projektowanie, budowanie i zarządzanie budynkiem mogą znacząco zwiększyć swoją efektywność i zminimalizować liczbę błędów powstających w całym procesie tworzenia. Cyfrowe dane projektowe w połączeniu z innowacyjną technologią parametrycznego modelowania informacji dają znaczące korzyści w porównaniu z tradycyjnymi metodami projektowania.
– Projektant pracuje od samego początku w modelu przestrzennym – 3D. To ułatwia wychwycenie wielu nieprawidłowości, które na płaskim, dwuwymiarowym rysunku z reguły trudno dostrzec. –komentuje właściciel Q2Studio. – Obecnie branżyści wymieniają się różnymi wersjami rysunków, na różnych warstwach, dokładając swoje projekty i przekazując dalej. Natomiast BIM wymaga, aby wszyscy pracowali w zasadzie na ostatniej wersji wspólnego modelu, który zawiera projekty wszystkich branż. Koordynator projektu będzie miał więc ułatwioną pracę w wychwytywaniu wszelkich kolizji i niezgodności. Taka praca pomaga w komunikacji w zespole, a dalej na linii zespół projektowy – inwestor. Nawet osoby bez wykształcenia technicznego widzą poszczególne rozwiązania, są w stanie je ocenić i skomentować–dodaje.

Część I -szkolenie Revit

Szkolenie wprowadzające do wykorzystania modelu BIM w pracy projektanta

Koncepcja modelowania informacji o budynku BIM pomaga w planowaniu i wizualizacji budynków znacznie bardziej energooszczędnych, zużywających mniej wody i zapewniających lepszą jakość powietrza. Dzięki temu architekci i konstruktorzy są w stanie sprecyzować nie tylko architekturę, konstrukcję i rozplanowanie wnętrz, ale i zachowanie się obiektu w przyszłości.UKRYJ MENU ROZWIŃ MENU W górę